KOSTEK.

Konstanty Zieliński

Urodzony w 1950 r., zdobył doświadczenie w grawerni Huty Szkła „Sudety” w Szczytnej. Jego autorska praca została zaprezentowana na Międzynarodowej Wystawie Szkła w Kanazawie w Japonii. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. W latach 80-tych ubiegłego wieku artysta posłużył się nowatorską techniką, polegającą na połączeniu otworami rytowanego obrazu po dwóch stronach naczynia. Technika ta w późniejszym czasie znalazła swoich kontynuatorów pośród młodszych artystów.

W ostatnich latach zwrócił się ku malarstwu. Jego prace, balansujące na pograniczu kubizmu i abstrakcji, zostały zaprezentowane w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Bystrzycy Kłodzkiej.

Marcin Zieliński

Urodził się w 1972 r. Od dziecka zdobywał wiedzę i doświadczenie w grawerowaniu u boku ojca. Studiował na  poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Para się rzeźbiarstwem w szklanych bryłach, grawerowaniem szkła i malarstwem. Jego autorska galeria i pracownia stanowią właściwie Teatr jednego aktora. Goście mogą przyjrzeć się jak powstają unikatowe dzieła sztuki. Pracownia jest otwarta przez cały rok. Marcin Zieliński jest artystą niepokornym. Nie bywa. Niechętnie rozstaje się ze swoimi rzeźbami. Jeszcze mniej chętnie je sprzedaje.

Prace wykonuje według własnych projektów technikami, którymi posługiwali się dawni mistrzowie pracowni grawerskich w osiemnastym wieku. Obróbka monumentalnych szklanych brył i bloków bardziej przypomina pracę fizyczną niż wysublimowaną działalność artystyczną. Dopiero po wielu dniach, częściej po wielu tygodniach, z ciężkich bloków wyłania się zarys formy. Jego szkła użytkowe znajdują się na stołach wielu prominentnych gości, w tym Jolanty Kwaśniewskiej. Szklanka kurortowa wykonana na prezent dla księcia Walii, Karola wzbogaciła królewską kolekcję. Współpracuje z pracownią konserwatorską Kurnik przy projekcie odrestaurowania witraży w pałacu biskupim w Lidzbarku Warmińskim. Wiele jego prac znajduje się obecnie w zbiorach prywatnych kolekcjonerów.

W ostatnim czasie zainteresował się techniką fusingu i pracami wykonywanymi w technice witrażu. W wolnych chwilach maluje.

MARCIN.